
Felt av egne feil
Både Nærbø og KRS Topphåndball kom til dagens kamp med selvtillit fra hver sin seier i NMs åttedelsfinaler torsdag. Nærbø hadde måtte klare seg uten både Rassin Haugseng og Lars Sigve Hamre på trening store deler av uka – det skulle vise seg å bli en utfordring i løpet av kampen.
Hjemmelaget kom best i gang foran over 1100 tilskuere i Aquarma. De satt de tre første målene før Theodor Svensgård satte Nærbøs første etter fire spilte minutter. KRS holdt seg foran de ti første minuttene – da Theodor igjen var på farten både utlignet til 5-5 og førte bortelaget opp i ledelsen 5-6.






På det meste var Nærbøs ledelse oppe i fire mål før KRS gjorde som Nærbø hadde gjort tidligere i omgangen – reduserte og utlignet. 10-10 lyste kampuret med 7 minutter igjen av første omgang. Nærbøbenken tok en timeout som virket å gi ønsket effekt – kort tid etter var ledelsen til bortelaget igjen opp i tre mål. Håkon André Pettersen hos KRS ville det derimot annerledes – to kjappe mål mot slutten av omgangen sørget for at Nærbø kun var ett mål foran til pause.
Begge lag slet å finn veien til mål i starten av andre omgang. Etter nesten fem minutter stod det fortsatt 12-13. Det måtte en straffe til KRS til for å ende måltørken og redusere til 13-13. John Thue kvitterte umiddelbart, det samme gjorde Viktor Skillhammer og vi var igjen like langt.






Lagene fulgte hverandre til 16-16, da klarte hjemmelaget å øke ledelsen til to mål. Derfra og inn klarte Nærbø aldri å utligne – i stedet for pendlet KRS mellom å lede med 2 og 3 mål. På stillingen 23-21 hadde Nærbø muligheten å knappe innpå til ett mål bak. I KRS sitt undertall etter Helgi Hildarson Hoydals røde kort overtok Nærbø ballkontrollen i eget forsvar med åpnet mål på motsatt banehalvdel. Symptomatisk for dagens kamp med gikk det skuddet over i stedet for i mål og hjemmelaget beholdt sin to-målsledelse.






KRS holdt kontrollen resten av kampen og hjemmepublikummet kunne det siste minuttet reise seg og applaudere sitt lag inn til ny seier i REMA1000-ligaen. I en kamp der begge lag hadde sin del av tekniske feil og rot var det jærbuene som rotet mest i dag. Litt preget av en amputert treningsuke med sykdom og skader, men likevel skuffende både for spillere, trenere og mange tilreisende jærbuer på tribunen at det ble avgjørende for kampens utfall.
